Obavijesti
Nadir Kapetanović na konferenciji...

Član Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LAPOST) Nadir Kapetanović sudjelovao je na međunarodnoj konferenciji “Dive in Blue Growth” - International Conference in Management of Accessible Underwater Cultural and Natural Heritage Sites. Konferencija je održana u muzeju Akropole u Ateni od 16. do 18. listopada 2019. u organizaciji Sveučilišta u Patrasu u suradnji s regijom Tesalijom, Eforatom podvodnih antikviteta, tvrtkom ATLANTIS Consulting te uz podršku partnera projekta BLUEMED. Konferencija je organizirana pod pokroviteljstvom predsjednika Helenske Republike Njegove Ekscelencije g. Prokopiosa Pavlopoulosa. Na konferenciji je predstavljen znanstveni rad pod nazivom “Opto-acoustic 3D Reconstruction and Virtual Diving on the Peristera Shipwreck”, čiji su autori Đula Nađ, Nadir Kapetanović i Nikola Mišković.

Sudjelovanje na terenskoj radionici...

Članovi Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LAPOST) i ove su godine sudjelovali na međunarodnoj interdisciplinarnoj terenskoj radionici podvodne robotike i njenih primjena "Breaking the Surface - BTS" koja se održala od 29. rujna do 5. listopada 2019. godine u Biogradu na Moru, Hrvatska.

U tjednu održavanja radionice provedene su pripreme za provedbu terenskog rada u okviru projekta CroMarX s ciljem testiranja kooperativne navigacije i lokalizacije površinskih i podvodnih agenata. U tjednu nakon radionice provedeno je prikupljanje podataka za pripremljene eksperimente.

U okviru BTS radionice, koju su organizirali suradnici na CroMarX projektu Ivana Mikolić, Antonio Vasilijević i Nikola Mišković, održana je i demonstracija sustava površinskih i podvodnih agenata. Demonstraciju su pripremili i održali članovi LAPOST-a Anja Babić i Ivan Lončar. Đula Nađ, zajedno s mlađim suradnicima na projektu CroMarX, sudjelovao je u brojnim stručnim predavanjima kako bi unaprijedio i usavršio teorijsko i primijenjeno znanje o pomorskim sustavima i korištenim programskim platformama.

Sudjelovanje na konferenciji CAMS 2019

Član LAPOST-a Ivan Lončar sudjelovao je na 12. konferenciji IFAC - Conference on Control Applications in Marine Systems, Robotics, and Vehicles (CAMS 2019) održanoj u Daejeonu, Južnoj Koreji od 18. do 20. rujna 2019. Na konferenciji je predstavio svoj znanstveni rad pod nazivom "Sensitivity Analysis for TDoA-Based Localisation in Underwater Sensor Networks", kao i rezultate zajedničkog istraživanja provedenog u okviru projekta Adriatic pod nazivom "Towards Advancing Diver-Robot Interaction Capabilities".

Sudjelovanje na međunarodnoj...

Članovi Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije – LAPOST Anja Babić, Nadir Kapetanović i Igor Kvasić sudjelovali su na IEEE-OES i MTS konferenciji Oceans 2019 održane u Marseillesu od 17. do 20. lipnja gdje su predstavili svoje najnovije rezultate istraživanja. Anja Babić, kao predsjednica studentskog ogranka IEEE Oceanic Engineering Society (IEEE OES) Sveučilišta u Zagrebu, izabrana je u sudački odbor natjecanja studentskih plakata. Nadir Kapetanović prezentirao je svoj rad naslovljen „Side-Scan Sonar Data-Driven Coverage Path Planning: A Comparison of Approaches” izlaganjem uz plakat dok je Igor Kvasić predstavio preliminarne rezultate doktorskog istraživanja u radu naslovljenom „Convolutional Neural Network Architectures for Sonar-Based Diver Detection and Tracking“. Dr. Edin Omerdić sa Sveučilišta u Limericku, Irska, prezentirao je rezultate zajedničkog istraživanja između Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Limericku pod naslovom „Multi-Modal Supervision Interface Concept for Marine Systems“. Članovi laboratorija sudjelovali su u radionicama, demonstracijama i predavanjima te razgovarali sa vodećim stručnjacima iz područja podvodne robotike iz znanosti i industrije.

Predstavljanje znanstvenog rada na...

Profesor Zoran Vukić i Nadir Kapetanović sudjelovali su na simpoziju IEEE OES 2018 koji se održao od 6. do 9. studenog 2018. godine na Sveučilištu u Portu u Portugalu. Nadir Kapetanović je 7. studenog predstavio znanstveni rad pod nazivom Towards Enhancing the Navigational Accuracy of UUUs Through Collaboration of Multiple Heterogeneous Marine Vehicles.

Autori rada su Nadir Kapetanović, Đula Nađ, Nikola Mišković i Zoran Vukić.

Sudjelovanje na terenskoj radionici...

Dr. sc. Đula Nađ i doktorski student Nadir Kapetanović sudjelovali su u internacionalnoj interdisciplinarnoj terenskoj radionici podvodne robotike i njenih primjena Breaking the Surface - BTS (bts.fer.hr) koja se održala od 30. rujna do 7. listopada 2018. godine u Biogradu na Moru, Hrvatska. Za vrijeme radionice predstavljeno je više od 20 stručnih predavanja na temu podvodne robotike, biologije, arheologije i maritimne sigurnosti, demonstrirano 8 podvodnih i površinskih vozila te je organizirano 5 praktičnih vježbi. Više od 180 stručnjaka iz akademije i industrije je prisustovalo 10. izdanju radionice Breaking the Surface.

Nadir Kapetanović predstavio je...

Nadir Kapetanović, član Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LAPOST) sudjelovao je na konferenciji MED 2018, gdje je prezentirao znanstveni rad pod nazivom "Information Gain-Guided Online Coverage Path Planning for Side-Scan Sonar Survey Missions". Autori znanstvenog rada su: Kapetanović, Nadir (UNIZG-FER), Mišković, Nikola (UNIZG-FER) i Tahirović, Adnan (Fakultet elektrotehnike u Sarajevu). Njihovo istraživanje financirano je iz sredstava projekata CroMarx, MORUS i BLUEMED.

Prezentacija postera na konferenciji...

Na međunarodnom znanstvenom skupu MED'18 – The 26th Mediterranean Conference on Control and Automation prezentiran je poster projekta. Na konferenciji su održani tutorijali, radionice, prezentacije te predavanja koja su obuhvatila širok raspon tema o upravljačkim sustavima, automatizaciji i robotici. Konferencija je održana od 19. do 22. lipnja u Zadru.

Predstavili smo projekt na Europskom...

Đula Nađ, član Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LAPOST-a), predstavio je dosadašnji i budući rad na projektu CroMarX na Europskom robotskom forumu - ERF 2018 održanom od 13. do 15. ožujka 2018. godine u finskom gradu Tampere. Europski robotski forum jedno je od najvećih i najznačajnijih mjesta okupljanja robotičara u Europi koji je ove godine okupio više od 900 stručnjaka iz robotike i srodnih znanosti.

Započeo HRZZ projekt CroMarX!

1. travnja 2017. godine započeo je projekt CroMarX - Kooperativna robotika u nadzoru i istraživanju mora. Projekt CroMarX je "Istraživački projekt" Hrvatske zakladi za znanost koja ga financira pod brojem IP-2016-06-2082.

Projekt vodi izv. prof. dr. sc. Nikola Mišković iz Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije - LAPOST i projekt traje sljedeće četiri godine, odnosno do 31.03.2021.

 

Glavni je cilj projekta CroMarX istražiti i razviti algoritme za kooperativno upravljanje u području pomorske robotike, uzimajući u obzir i bespilotna površinska vozila (USV-ove) i bespilotnu ronilicu (UUV) za potrebe nadzora i istraživanja mora.

 

Ovaj je projekt financirala Hrvatska zaklada za znanost pod brojem i imenom IP-2016-06-2082 CroMarX - Kooperativna robotika u nadzoru i istraživanju mora